Schaumann

15. října 2008 v 15:03 |  značky krmiv

Něco o firmě


Zakladatel firmy H. Wilhelm Schaumann (6. června 1904 až 6. září 1992) pochopil velmi brzy enormní šance pro rozvoj v oblasti výživy zvířat.
V roce 1938 začal s molekulární destilací vitaminů A a D z jaterní tuku ryb. Po válce probíhala výroba v extrakčním závodě v Uetersenu (Šlesvicko-Holštýnsko). S Phosphoral byl položen základ pro úspěšný vývoj minerálních a speciálních výrobků v následujících šesti desetiletích.

Produkty


HORSAL W1

Granulovaná směs Horsal® W1 je určena pro výživu koní ve střední a lehké práci mimo závodní sezónu. Granulovaná forma krmiva je koňmi velmi dobře přijímána.

Granulované krmivo optimálně zajišťuje vyvážený poměr vápníku a fosforu potřebných pro tvorbu a mineralizaci kostí a zubů. Tyto prvky jsou důležité pro práci svalů, správnou funkci nervů a podporují příjem potravy. Zdravá a lesklá srst je zajištěna díky sodíku. Pro zklidnění psychicky nevyrovnaných a nervózních koní byl doplněn hořčík.

Selen pro podporu a odolnost vůči různým svalovým onemocněním, zpomalení stárnutí, podporu plodnosti a imunity. Složení je obohaceno o měď důležitou pro krvetvorbu zejména mladých koní a jód pro plynulý růst a vývoj srsti. Doplnění zinkem a sírou má pozitivní vliv na kvalitu kůže, srsti a kopytní rohoviny. Pro podporu trávení bílkovin byl dodán chlór. Železo podporuje tvorbu červených krvinek. Kobalt pro optimální růst a vývoj a pro podporu reprodukčních funkcí zase mangan


HORSAL W2

Granulovaná směs Horsal® W2 je určena pro výživu koní ve střední a těžké práci, zejména v závodní sezóně. Granulovaná forma krmiva je koňmi velmi dobře přijímána.


HORSAL W3


Granulovaná směs Horsal® W3 je určena pro výživu vysokobřezích a kojících klisen a hříbat do stáří 6 měsíců. Granulovaná forma krmiva je koňmi velmi dobře přijímána.
Horsal® W3 neobsahuje oves, takže je vhodný i pro koně, u nichž oves není vhodné zkrmovat. Granule plně respektují požadavky koní na snížený obsah dusíkatých látek a zvýšený obsah vitamínu E a jejich vyvážené složení stimuluje plodnost i produkci mléka, stejně tak i růst hříběte. Granule mají rozměr 4 mm, což je vhodné jak pro hříbata, tak i pro dospělé koně.

HORSAL SPORT


Granulovaná směs Horsal® Sport je určena pro výživu koní ve střední a lehké práci (sportovní koně, hobby koně). Granulovaná forma krmiva je na úkor využitelnosti živin, oproti formě extrudovaného krmiva, koňmi velmi dobře přijímána. Horsal® Sport neobsahuje oves, takže je vhodný i pro koně, u nichž oves není vhodné zkrmovat. Do produktu Horsal® Sport byly přidány pivovarské kvasnice vhodné v kritických obdobích, např. při rekonvalescenci po nemoci, před a po zátěži, pro zlepšení kvality osrstění a jako antistresový doplněk.
Další výhodou Horsal® Sport je kompletní zásobení makroprvky, stopovými prvky a vitaminy. Doplňuje zásobení energií a dusíkatými látkami.


HORSAL® SUPER EXTRÉM S PROVITA-KOMPLEXEM


Extrudovaná směs SUPER EXTRÉM je určena pro výživu koní v těžké práci (dostihoví koně v plném zatížení, military koně, koně pracující v lese apod.).
Výživa koní v intenzivní práci vyžaduje stoprocentní zásobení všemi potřebnými živinami. Stále přetrvávající názor, že pro výživu koní postačí pouze seno a oves, nelze akceptovat při nárocích, které od koní požadujeme. Pomineme-li pro tento okamžik ostatní důležité živiny a zaměříme-li se pouze na energii, zjistíme, že potřebu energie pro intenzivně pracující koně bychom byli schopni zabezpečit až při dávkách ovsa 7-11 kg (podle velikosti koně). To je množství, které některý kůň může přijmout, ale znamená to pro něj nadměrné a naprosto zbytečné zatížení zažívacího traktu. Pokud koně intenzivně pracují, tak jejich látková výměna probíhá také velmi
intenzivně, trávení je velmi rychlé a velká množství pomalu stravitelného krmiva nárazově zatíží trávení koně, nebo dokonce část projde nevyužito z koně ven.
Zvýšení stravitelnosti, tedy využitelnosti jadrných krmiv, se dosahuje různým způsobem úpravy. Ať už se jedná o jednotlivé suroviny ze kterých je směs zhotovena, nebo o úpravu celé směsi. Nejlepší a v poměru cena/výkon je výhodná extruze krmiv. Jedná se o vystavení krmiva vysoké teplotě a tlaku. Tak dojde k částečnému narušení rostlinných buněk a obtížně stravitelné vlákniny, což způsobí, že škrob a cukry jsou ještě snadněji tráveny. Pro jednodušší představu je to jako bychom vyráběli z obilných zrn něco jako popcorn.
Dávka takto extrudované směsi může být velmi nízká, pro kompletní zásobení bez kombinace s ovsem nebo ječmenem, max. 4 kg na den, což je v porovnání s krmením pouze ovsa výrazný rozdíl.
Tato směs zásobuje koně kompletně makroprvky, stopovými prvky a vitamíny, doplňuje zásobení energií a dusíkatými látkami, pokud je zkrmována v doporučené dávce jako doplňkové krmivo.

HORSAL® SUPER JUNIOR S PROVITA-KOMPLEXEM

Extrudovaná směs SUPER JUNIOR je určena pro výživu mladých koní ve stáří od 8 měsíců do 3-4. roku života podle ranosti plemene.
V tomto období je organismus koně ve fázi intenzivního růstu. Proto je důležité splnit požadavky koně na maximum. Právě tato kategorie je velmi náročná na dostatečné zásobení kvalitní bílkovinou potřebnou ke zdárnému vývinu celého těla. Nedostatek bílkovin ve výživě by mohl vést k poruchám nebo dokonce k zastavení růstu. Dále jsou mladí koně velice nároční zejména na dostatek makroprvků, zejména vápníku, fosforu, hořčíku a nelze zapomenout ani na správné hodnoty mikroprvků - mědi, zinku, selenu současně s vyrovnanými dávkami vitaminů A, D, E.
Snaha přilepšit mladým koním za každou cenu však nevede k úspěchu. Překrmování bílkovinou, např. ve formě vojtěšky nebo energií při vysokých dávkách koncentrovaných krmiv, může znamenat začátek kloubních onemocnění již v ranném věku koně.
Z těchto důvodů byla po dvouletém vývoji a testování vytvořena speciální směs splňující nároky mladých koní.
Tato směs zásobuje koně kompletně makroprvky, stopovými prvky a vitaminy, doplňuje zásobení energií a dusíkatými látkami, pokud je zkrmována v doporučené dávce jako doplňkové krmivo nebo "kompletní" jadrné krmivo.


HORSAL® SUPER KONDICE S PROVITA-KOMPLEXEM


Extrudovaná směs SUPER KONDICE je určena pro výživu koní zejména pro fázi intenzivní zátěže, kdy někteří koně odmítají koncentrovaná krmiva.
Důvod odmítání těchto krmiv je ve vysoké koncentraci kyselin v organismu koně. Následkem velké námahy je spotřebován glykogen a tvoří se velké množství kyseliny mléčné ve svalech. Organismus koně proto odmítá krmiva, která by způsobila rychlou tvorbu těkavých masných kyselin v žaludku a zejména v tenkém střevu, protože by se tak prohloubila už tak vysoká metabolická acidóza. Přesto je důležité nabídnout koni koncentrované krmivo, aby nedocházelo k vyčerpání energetických i bílkovinných zásob organismu.
Z těchto důvodů obsahuje tato směs suroviny, které napomáhají regeneraci organismu po zátěži a zároveň je dostatečně koncentrovaná pro doplnění zásob živin.
Tato směs zásobuje koně kompletně makroprvky, stopovými prvky a vitaminy, doplňuje zásobení energií a dusíkatými látkami, pokud je zkrmována v doporučené dávce jako doplňkové krmivo nebo "kompletní" jadrné krmivo.HORSAL® EXKLUSIV S PROVITA-KOMPLEXEM

Univerzální mikrogranulované doplňkové krmivo pro snadné vybalancování krmné dávky všech typů a kategorií koní s vyváženým obsahem makro-/mikroprvků, vitaminů a účinných látek

HORSAL® STUTENPOWER S PROVITA-KOMPLEXEM

Mikrogranulované doplňkové krmivo pro podporu říje jalových klisen, zásobení březích a kojících kobyl s vyváženým obsahem makro-/mikroprvků, vitaminů a účinných látekHORSAL® ELEKTROLYTE

Mikrogranulované minerální krmivo pro doplnění elektrolytů pro intenzivně zatěžované koně

Horsal® - Elektrolyte obsahuje elektrolyty - sodík a chlór, které napomáhají udržovat vodní a elektrolytovou disbalancí při nadměrné zátěži a pocení. Podávání samotné soli ve formě solných lizů je nedostačující a nestačí hradit ztráty iontů.
Pro dostatečnou regeneraci po zátěži a přestavbu kostí byl dodán vápník a fosfor. Úkolem dodaných vitamínů E a C je chránit tkáně před náchylností k infekcím, podporovat hojením ran a předcházet stresu.
O účinnosti Horsal® - Elektrolyte vás přesvědčí rychlá regenerace vašeho koně po zátěži a podání vysokého výkonu.

HORSAL® LECKSCHALE

Minerální krmivo - liz pro extenzivní chov koní

Velkou předností koní v extenzivním chovu je dostatek neustálého pohybu podporující oběhový systém, a tudíž činnost srdce. Celodenní příjem potravy optimálně působí na zažívací trakt, který je v průběhu dne stejnoměrně zatěžován. Dalším kladem je kontakt pokožky se slunečním světlem, které pozitivně ovlivňuje stimulaci reprodukčních orgánů a tvorbu vitamínu D.
Mnozí se domnívají, že zabezpečení těchto požadavků stoprocentně postačuje k zabezpečení optimální kondice a dobrého zdravotního stavu. Bohužel tato domněnka je chybná. Doplnění všech potřebných látek z půdy organismu koně není dostačující, a to na základě skutečnosti, že člověk v přirozeném cyklu nevrací půdě, co jí odňal. Dalším zhoršujícím faktorem zásobenosti, např. vápníku a hořčíku, může být nízká tvrdost pitné vody. Během vegetace se mění chemické složení rostlin, což kopíruje zvýšenou, popř. sníženou potřebu doplňování minerálních látek a vitaminů v průběhu roku

HORSAL® JUNGpower

Horsal JUNGpower je koncentrované minerální krmivo pro hříbata a pro mladé koně od 3. měsíce života.

Obsahuje všechny důležité minerální látky, stopové prvky, vitaminy a esenciální aminokyseliny potřebné k optimálnímu vývoji kostry i svalstva.

Použití esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu předchází poruše vývoje růstu, který může způsobit nedostatek vysoce hodnotné bílkoviny po odstavu.
Přesně sladěná potřeba vápníku a fosforu, popř. jejich vzájemné poměry, jako i zvýšený obsah mědi zajišťují optimální vývoj kostry a předchází onemocnění pohybového aparátu. Vysoká koncentrace železa a mědi podporuje tvorbu krve.
Horsal JUNGpower je chutný a bezprašný granulát.
HORSAL® TURFpower

Horsal TURFpower byl vyrobený ze základního produktu Horsal Exklusiv a obsahuje další důležité živiny pro sportovní koně.

Zvýšené obsahy minerálních látek, stopových prvků a vitaminů zajišťují zvýšenou potřebu zvířete a zabezpečují tak maximální výkonnost a minimální nervové zatížení v závodní sezóně.

Použití esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu jako i zvýšený obsah vitaminu E podporují růst svalů a předcházejí jejich poškození.
Zvýšené obsahy vápníku a fosforu a dalších makroprvků a účinných látek podporují zdraví vazů a chrupavek a chrání je proti opotřebení.
Vysoké koncentrace železa podporují krvetvorbu a zlepšují tak transport kyslíku.
Horsal TURFpower je granulovaný, chutný a bezprašný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama