obecně

15. října 2008 v 10:06 |  krmení
Vyrovnaná výživa je základem pro:
· vitalitu, chuť k práci a silné nervy Vašeho koně,
· vyšší silové a vytrvalostní rezervy,
· lepší obranu proti infekcím, dýchací problémy a problémy s trávením,
· lesklejší kůži a zdravá kopyta.
  • Zdravotní a výkonnostní problémy jsou ve většině případech vyvolané krmením. Ne ze dne na den, ale z dlouhodobějšího hlediska.
  • K tomu se přidává obecně malá zátěž koní v poměru ke skutečným chovatelským cílům. Krmení koní se stává jednoduše složitějším
Plnohodnotná strava začíná u objemového krmiva
Základem výživy každého koně by mělo být v každém případě dokonalé seno, v ideálním případě obohacené o pobyt na kvalitní pastvě. Dobrá krmná sláma, získaná pečlivě při žních, je důležitá k udržení funkčnosti trávicího aparátu, chuti koně k práci a přísunu balastních látek pro dobrou funkci střev. K tomu je potřeba dodávat luční trávu a hotové krmivo.

Nevýhody jednostranného obilného krmiva
Běžné složení jadrného krmiva je často pro organismus koně nedostatečné. Neobsahuje dostatečné množství živin, jako vysoce jakostní rostlinné oleje a další složky. Ve většině případů je nutné doplnit minerální látky, stopové prvky a vitamíny jiným způsobem.

Následky nesprávné výživy
Trávicí systém koně často není ve stavu, aby zvládnul přísun většího množství obilného škrobu a bílkovin. To vede nejdříve k únavě, posléze k slabému výkonu, matné srsti a náchylnosti k infekcím. Při dlouhodobě nesprávné výživě (především při nedostatku dobrého objemového krmiva - sena a slámy a příliš velkém přídělu jadrného krmiva) může dojít k poruchám střevní mikroflóry a poškození střevní sliznice, projevující se nadýmáním, průjmy, kolikami a ostrými záněty kopytní kůže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama